PRZEMIANA SMOKA DOBIEGA KOŃCA, CZYLI O DWUNASTYM ODCINKU TRZECIEGO SEZONU “HANNIBALA” SŁÓW KILKA.

Jak już nieraz wspominałem, trzeci sezon „Hannibala” jest cholernie nierówny. Odcinki przeładowane slow motion i specyficzną poetyką (czytaj nudne) sąsiadują sobie z gęstymi, powodującymi gęsią skórkę epizodami, w których napięcie budują nie tylko zachowania Hannibala ale też Willa czy pobocznych bohaterów takich jak Mason Verger i Francis Dolarhyde. Powiem wprost: żaden odcinek z tego sezonu nie dorównuje temu, który rozgrywał się na posiadłości Vergerów. Przedostatni odcinek trzeciego sezonu, ostatniego jak mniemają twórcy pokazuje nam jak daleko posunęła się transformacja Francisa w Smoka. A do tej transformacji przyczyniają się nie tylko Hannibal, ale i w dużej mierze Will i dawno nie widziany doktor Chillton, który jest postacią budzącą, przynajmniej u mnie, bardzo mieszane uczucia. 

hCzzo7j[1]

Jak widać Hannibala nie opuszcza dobry humor.

Zacznę od tego, że Will jest obecnie postacią tak strasznie wewnętrznie rozbitą jak to tylko możliwe. Wystarczyło, że powrócił do swojej zdolności by rozgryźć Smoka by samemu nabrać morderczych zapędów. W tym kontekście nie dziwi mnie, że jego psychologiem jest ex-żona Lectera, a on sam zgadza się właściwie wystawić Chilltona jako kozła ofiarnego dla Smoka. Ich mocno naciągane kłamstewka o Dolarhydzie sprawiają, że nie ma on oporów przed porwaniem Chilltona w biały dzień. To właśnie on jest świadkiem jego przemiany, która właściwie wieńczy odgryzienie warg i podpalenie mężczyzny. Jak to jednak w „Hannibalu” bywa bardzo trudno jest zabić najważniejszych bohaterów i obecnie Fredrik przypomina gadająca kupkę węgla. Sceny w domu smoka należą do szczególne udanych, szczególnie kiedy w środku dyskusji Smoka i Chiltona przychodzi Reba, wtedy napięcie rośnie, i jest znakomicie poprowadzone do końca. Robi też wrażenie końcówka kiedy Smok ujawnia swoją tożsamość kobiecie obleczonej w słońce. Ale tak właściwie wygrywa bardzo krótka i przypominająca nam o tym kim jest Hannibal scenka. Ta w której zjada drugą wargę Chilltona. No gratuluję, kłaniam się pas. To było tak nieoczekiwane i nagłe, że aż się uśmiechnąłem. Natura Hannibala troszkę się stępiła odkąd trafił za szklaną szybę, ale kiedy tylko może przypomina nam kim tak naprawdę jest. Zimnym, manipulującym każdym co się da psychopatą. Mimo, że Smok jest postacią poniekąd dominującą ten sezon Lecter wciąż jest daniem głównym serialu.

Pozostaje mi w tym momencie zastanowić się co nam przygotowali twórcy w wielkim finale. Od niego bowiem będzie zależeć całokształt tego sezonu, a i być może będziemy w stanie wywnioskować czy to rzeczywiście już ostateczny finał czy jeszcze będziemy mieli do czynienia z kontynuacją. I jestem pewien, że kluczowa rolę odegra w nim Will, jako że porównuje się go do jagnięcia. A ostatni odcinek zwie się „Wrath of the Lamb” co sugeruje, że zobaczymy go w ostatecznej konfrontacji nie tylko ze Smokiem ale też i samym Hannibalem. Nie oszukuję się jednak, że większości wątków nam nie rozwiążą, tak więc losy części bohaterów pozostaną nam nieznane. A może… może tak jak „powinno” to mieć miejsce wedle niektórych widzów wszyscy po prostu powykańczają się na amen? To nie byłoby takie głupie i mogłoby całkiem nieźle zagłuszyć ból tych, którzy przeżyć nie mogą, że to potencjalnie ostatni sezon. Tak więc pozostaje nam czekać na finał i mieć nadzieję, że się wielce nie rozczarujemy. Także oczekujcie finałowego wpisu już za tydzień!

One comment

  1. Jakoś nie mogę się przemóc, żeby zabrać się do tego Hannibala. Podobnie mam także z innymi serialami, ale prawdopodobnie to H najbardziej mnie „odrzuca”(?). Wieczory dłuższe, może dam mu szansę – ale w takim wypadku niestety nie mogę już odwiedzić Twojego bloga z wpisem o „season finale”, bo jeszcze będę miał spoiler.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s